Tipy do Itálie

V případě, že jste si po mnoha hodinovém listování katalogem cestovní kanceláře vybrali své vysněné středisko pro trávení zimní dovolená a za cíl padlo zrovna některé italského středisko, doporučujeme vám prozkoumat si informace o italských Alpách a celkově o Itálii, aby jste se vyhnuli případným komplikacím, které by při vaší dovolené mohly nastat.
Tipy-do-Itálie
Nemalujme ale čerta na zeď, vaše dovolená bude jistě krásná, plná vzrušujících zážitků na přenádherných, poctivě udržovaných tratích obklopených horskými monumenty italských Alp ze všech stran.

Pokud máte již sbaleno, čeká vás zhruba 650 kilometrů dlouhá pouť po dálnicích a silnicích, které jsou však v prvotřídním stavu. Nutno si vzít nějaký finanční obnos pro zaplacení mýtného a poplatků za průjezd tunely. Nezapomeňte si pro jistotu přibalit sněhové řetězy.

Důležitá telefonní čísla

Do svého mobilu si zaznačte důležitá telefonní čísla pro případ nenadálé situace.

  • 113 – Policie
  • 118 – Záchranná služba
  • 115 – Hasiči

Nezapomeňte na přilbu

Provozovatelé středisek italských Alp jsou pověstní nejen tím, že návštěvníkům zajišťují perfektně upravené tratě, ale také apelací na bezpečnost na sjezdovkách. Proto je úprava tratí prováděna výhradně v hodinách, kdy na svazích nejsou lyžaři. V každém areálu je bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla pro pohyb pouze na značených trasách, případně nevyrážet na tratě, kde je oznámeno hrozící lavinové nebezpečí. V roce 2005 vešel v platnost nový zákon, který všem dětem mající méně než 14 let nařizuje používat homologované lyžařské přilby.

Pozor na matku přírodu

Hory jsou na první pohled krásné, avšak měli bychom si dávat dobrý pozor na počasí, které není radno opomíjet. V případě, že se blíží bouřka, pak urychleně v zájmu své bezpečnosti opusťte sjezdové tratě. Rovněž nepodceňujte oznámení lavinového nebezpečí. Na sněhové pláně po většinu dní svítí příjemně hřející slunce, nicméně v nočních hodinách je zde značný chlad, proto si nezapomeňte přibalit teplé oblečení.

Výhodné skipasy


Ceny skipasů se v italských střediscích pohybují od 20 do 40€ na den pro dospělého jedince, samozřejmě cena závisí na délce tratí, které areál nabízí. V italských Alpách se nabízejí výhodné skipasy, například skipas Dolomiti SuperSki, který vám za výhodnou cenu umožní brázdit dlouhé sjezdovky okolních středisek. Nabízejí se samozřejmě velmi levné ceny skipasů pro vaše děti. V některých areál mají nejmenší děti dokonce lyžování zcela zdarma.

Skipasy jsou většinou ve formě magnetických karet, zde je nutné zaplatit vratnou kauci o částce okolo 3 8€.

Pozor na zdravotní pojištění

Dávejte si pozor, aby jste před cestou do Itálie měli řádně zaplaceno zdravotní pojištění, které běžně platíte v České republice, jelikož náklady za zdravotní péči v Itálii jsou poměrně nákladné a případná platba celé částky, například při hospitalizaci, by vás mohla přijít draho. Případně můžete vycestovat s platnou kartou Evropského zdravotního pojištění (EHIC – Europen Health Insurance Card). Nutno říci, že soukromí italští lékaři nespadají pod nemocenskou pokladnu, proto požaduji platbu v hotovosti. Zároveň je třeba zaplatit poplatek za recepty.

České velvyslanectví

Jestliže se dostanete do nečekaných problémů a nebudete si vědět rady, pak se neváhejte obrátit na české velvyslanectví v Římě na adrese:
Via dei Gracchi 322, Roma 00192, Italia

Tipy pro začátečníky

Valle Isarco, Alta Badia, San Martino di Castrozza / Passo Rolle

Tipy pro rodinné lyžování

Paganella, Valle Isarco, Madonna di Campiglio

Tipy pro zkušené lyžaře

Passo Tonale / Ponte di Legno, Monte Bondone

Copyright © 2023 Lyžování Itálie | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Ani v létě není ve Francii nuda, podívejte se do srdce Francouzské riviéry - Saint-Tropez. Je pořád zima a vám se nechce do daleké Francie? Nevadí, rakouské alpy jsou super. Zkuste lyžování v Rakousku, popřípadě letní dovolená v Rakousku také není k zahození ne?